کلمه کلیدی را تایپ کنید

اطلاعات عمومی

جوشکاری زیر پودری

فرآيندي است كه در آن قوس تحت پوشش فلاكس يا پودر مخصوص مخفي مي‌شود. لذا اين روش را به اصطلاح  Submerged Arc Welding و به اختصار SAW مي‌نامند. در اين فرآيند پودر جوشکاری در پيشاپيش قوس ريخته شده و پس از جوشكاري و انجماد جوش قسمتي از پودر كه ذوب نشده است توسط دستگاه يا به صورت دستي جمع مي‌شود و آن بخش از پودر كه ذوب شده، به صورت قشر شيشه‌اي سرباره بر روي جوش باقي مي‌ماندكه پس از سرد شدن به صورت لايه‌اي از روي جوش جدا مي‌گردد.

فرآیند جوشکاری زیرپودری عمدتاً جوشکاری با نرخ رسوب بالا و یا جوشکاری با نفوذ زیاد در سازه‌های بزرگ فولادی که مساعد برای جوشکاری اتوماتیک می‌باشند به کار می‌رود.

جوشکاری زیر پودری معمولاً به دو روش صورت می گیرد:

 • قطعه کار ثابت مانده، انبر جوش حرکت می کند. ( جوشکاری ستون ها)
 • انبر جوش ثابت می ماند، قطعه کار حرکت می کند ( جوشکاری مخازن)

عیب یابی و راه حل جوشکاری زیر پودری

Picture2

پودرهای جوشکاری زیر پودری

پودرهای جوشکاری مواد معدنی و یا فلزی دانه بندی شده ای هستند که در جوشکاری زیر پودری وظایفی نظیر رسانایی طول قوس، تشکیل پوشش سرباره، انجام واکنش های سرباره و در نهایت اکسیژن زدایی از مذاب را بر عهده داشته و در حقیقت نقش روکش الکترود را در فرایند دستی ایفا می کنند. شکل ظاهر گرده جوش تحت تاثیر عناصر شیمیایی پودر می باشد و دانه بندی پودر هم نقش مهمی را ایفا می نماید باید توجه شود که یک پودر عمومی که بتواند روی اکثر فولادها ودرزها کاربرد داشته باشد وجود ندارد و بر پایه جنس و نوع کاربرد باید نوع پودر انتخاب شود. حداکثر میزان آمپر مصرفی را معمولاً پودر در حال مصرف مشخص می نماید پودرهای جوشکاری  به انواع اسیدی، معمولی و قلیایی تقسیم می شوند.

 پودرهای جوشکاری به پودرهای جوشکاری پیش ذوب شده و پودرهای جوشکارری آگلومره تقسیم می شود:

پودرهای جوشکاری پیش ذوب شده توسط ذوب کردن مخلوطی از مواد اولیه که کاملاً آسیاب شده‌اند به دست می‌آیند. محصول ذوب شده تحت فرآیند سرد کردن، سنگ‌شکنی و الک کردن قرار گرفته و به دانه‌بندی مطلوب می‌رسد. استحکام و چگالی این دانه ها بالا بوده و در حین جابجایی امکان خاکه شدن آنها وجود ندارد  پودرهای پیش ذوب شده در برابر نفوذ اکسیژن و هیدروژن و بروز ترک هیدروژنی از خود مقاومت نشان می دهند و از این رو قابل استفاده در محیط های باز و بدون مسقف و مناطق مرطوب می باشند.

پودرهای جوشکاری آگلومره شده با اختلاط خشک چند ماده خام که کاملاً آسیاب شده‌اند، تولید می‌شود. مواد چسبنده از قبیل سیلیکاتهای سدیم و پتاسیم به مخلوط اضافه شده و خمیر مخلوط برای تشکیل دانه‌های کوچک، آلگومره می‌شود. سپس این پودر در دمای 800-600 پخته می‌شود. چون دامنه دمای پخت زیر دمای واکنش مواد است، امکان استفاده از اکسیژن‌زداها و فرو‌آلیاژها وجود دارد. علیرغم بالاترین هزینه تولید پودرهای جوشکاری آلگومره شده، مقدار مصرف این پودر در حین جوشکاری به دلیل چگالی حجمی کمتر، پایین‌تر است.

انتخاب پودر جوش

هنگام انتخاب پودر جوش باید به نکات زیر توجه شود

 • قابل جوش با هر دو جریان متناوب و مستقیم
 • میزان بارگذاری
 • اطمینان از ایجاد حفره
 • جوشکاری با وجود رنگ و زنگ مختصر
 • مرغوبیت سطح گرده جوش
 • جدایش راحت سرباره
 • روش های چند سیم و چند پاسه
 • جوشکاری قرینه
 • اطمینان از ترک
 • مرغوبیت چقرمگی فلز جوش

اصول نگهداری پودرهای جوشکاری زیر پودری

پودرهای جوشکاری به دلیل ترکیب معدنی و روش تولید نسبت به رطوبت حساس می باشند که در این مورد پودرهای آگلومره شده با توجه به اینکه مخلوطی به هم چسبیده از مواد خام کاملاً آسیاب شده می باشند نسبت به پودرهای پیش ذوب شده، از تمایل بیشتری برای جذب رطوبت هوا برخوردارند که این خصوصیت می تواند امکان انبار کردن آنها را برای مدت طولانی شدیداً تحت تاثیر قرار دهد بطوریکه پودرهای بسته بندی شده در ظروف فولادی را حداکثر 2 سال، کیسه های چند لایه کاغذ و پلاستیک را به شرط سالم بودن و پاره نشدن حداکثر 1 سال و کیسه های برزنتی را حداکثر 6 ماه می توان در انبار نگهداری نمود. پودرهای جوشکاری در حال استفاده که در منبع تغذیه دستگاه ریخته و وارد مخزن دستگاه جوش گشته است نیز در صورت تعطیلی کارگاه نباید بیش از 8 ساعت بدون استفاده بماند  در غیر اینصورت باید دوباره در کوره و تحت درجه حرارت 25±150 درجه سانتیگراد باز پخت و پیش گرم گردد.

برای حمل بسته ها، اغلب آن ها را روی پالت چوبی پایه دار که از سطح زمین چند سانتی متری ارتفاع دارند قرار داده و بیش از 5 تا 10 ردیف کیسه را روی یک پالت و بیش از دو پالت روی یک دیگر قرار نگیرد.

نحوه خشک کردن پودرهای جوشکاری زیر پودری

 1. برای پودرهای آگلومره:حرارت در دمای 25±350 درجه سانتیگراد به مدت 2 ساعت
 2. برای پودرهای پیش ذوب شده: حرارت در دمای 50±200 درجه سانتیگراد به مدت 2 ساعت

     پودرها باید بشکلی خشک شود که حرارت به تمام قسمت های آن برسد با توجه به اهمیت وجود رطوبت در جوش که باعث ترک سرد حاصل از باقی ماندن حفره های هیدروژنی می گردد در هنگام جوشکاری نه تنها پودر بلکه قطعه کار ، محل درز و سیم جوش هم باید کاملاً خشک باشد.