کلمه کلیدی را تایپ کنید

پودرهای جوشکاری

پودرهای جوشکاری

  • portfolio
  • portfolio
  • portfolio
  • portfolio
  • portfolio

مشخصات پودرهای جوشکاری

پودرهای جوشکاری مواد معدنی و یا فلزی دانه بندی شده ای هستند که در جوشکاری زیر پودری وظایفی نظیر رسانایی طول قوس، تشکیل پوشش سرباره، انجام واکنش های سرباره و در نهایت اکسیژن زدایی از مذاب را بر عهده داشته و در حقیقت نقش روکش الکترود را در فرایند دستی ایفا می کنند. شکل ظاهر گرده جوش تحت تاثیر عناصر شیمیایی پودر می باشد و دانه بندی پودر هم نقش مهمی را ایفا می نماید باید توجه شود که یک پودر عمومی که بتواند روی اکثر فولادها ودرزها کاربرد داشته باشد وجود ندارد و بر پایه جنس و نوع کاربرد باید نوع پودر انتخاب شود. حداکثر میزان آمپر مصرفی را معمولاً پودر در حال مصرف مشخص می نماید پودرهای جوشکاری  به انواع اسیدی، معمولی و قلیایی تقسیم می شوند.

پودرهای جوشکاری به پودرهای جوشکاری پیش ذوب شده و پودرهای جوشکاری آگلومره تقسیم می شود:

پودرهای جوشکاری پیش ذوب شده توسط ذوب کردن مخلوطی از مواد اولیه که کاملاً آسیاب شده‌اند به دست می‌آیند. محصول ذوب شده تحت فرآیند سرد کردن، سنگ‌شکنی و الک کردن قرار گرفته و به دانه‌بندی مطلوب می‌رسد. استحکام و چگالی این دانه ها بالا بوده و در حین جابجایی امکان خاکه شدن آنها وجود ندارد  پودرهای پیش ذوب شده در برابر نفوذ اکسیژن و هیدروژن و بروز ترک هیدروژنی از خود مقاومت نشان می دهند و از این رو قابل استفاده در محیط های باز و بدون مسقف و مناطق مرطوب می باشند.

پودرهای جوشکاری آگلومره شده با اختلاط خشک چند ماده خام که کاملاً آسیاب شده‌اند، تولید می‌شود. مواد چسبنده از قبیل سیلیکاتهای سدیم و پتاسیم به مخلوط اضافه شده و خمیر مخلوط برای تشکیل دانه‌های کوچک، آلگومره می‌شود. سپس این پودر در دمای 800-600 پخته می‌شود. چون دامنه دمای پخت زیر دمای واکنش مواد است، امکان استفاده از اکسیژن‌زداها و فرو‌آلیاژها وجود دارد. علیرغم بالاترین هزینه تولید پودرهای جوشکاری آلگومره شده، مقدار مصرف این پودر در حین جوشکاری به دلیل چگالی حجمی کمتر، پایین‌تر است.

پودر جوشکاری SF-302 از نوع فلوراید قلیایی آگلومره م یباشد. این پودر برای جوشکاریهای چند پاسه فولادهای مقاوم به خزش )فولادهای کم آلیاژی که دارای مقادیری از عناصر کروم و مولیبدن میباشند(مناسب است. با توجه به رفتار خنثی پودر در جذب سلیسم و منگنز، پودر را می توان با سیم جوشهای حاوی درصد بالایی از سیلیسم و منگنز بکار برد و چنانچه از سیم جوشهای تو پودری حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای از کروم استفاده شود سختی فلز جوش افزایش یافته بنابراین از آن می توان در بازسازی چر خهای قطار و سطوح غلطکهای فولادسازیها استفاده کرد.
پودر جوشکاری SF-302 به طور عمده در فولادهای مقاوم به خزش با ضخامتهای نامحدود، صنایع پتروشیمی، جوشکاری مخازن تحت فشار، نیروگا ههای برق، صنایع کشتی سازی و اسکله سازی و همچنین تولید لوله های قطور کاربرد دارد.

پودر جوشکاری SF-310 از نوع فلوراید قلیایی آگلومره میباشد. این پودر برای جوشکاری چند پاسه و صفحات ضخیم مناسب است. با توجه به رفتار خنثی پودر در جذب سیلیسیم، منگنز و حتی کربن میتوان این پودر را با سیم جوشهای دارای درصد بالایی از سیلیسم و منگنز بکار برد. همچنین رفتار متالورژیکی پودر باعث میشود که چقرمگی فلز جوش در دماهای پایین افزایش و در استفاده از سیم جوشهای حاوی مقادیری از کروم سختی قابل قبولی بدست میآید، بنابراین در بازسازی غلطکهای فولادسازی و روکش کاری چرخهای قطار کاربرد دارد.
از سایر خصوصیات پودر SF-310 میتوان به جدایش آسان و سریع سرباره، استحکام و مقاوت بالای فلز جوش و گرده صاف و صیقلی اشاره کرد. در فلز جوش حاصل از این پودر میزان اکسیژن کم در حدود
300 ppm( ( و همچنین میزان هیدروژن پایینتر از 5ml/100gr میباشد.

پودر جوشکاری SF-312 از نوع فلوراید قلیایی آگلومره میباشد. با توجه به رفتار متالورژیکی خنثی پودر در جذب سیلسیم و منگنز میتوان این پودر را با سیم جوشهای دارای درصد بالایی از سیلسیم و منگنز مانند (SW-31) و (SW-33) استفاده کرد.
چقرمگی فلز جوش در جوشکاری با این پودر در دماهای زیر صفر درجه بالا بوده، بنابراین میتوان از این پودر در جوشکاری فولادهای دانه ریز استحکام بالا و همچنین فولادهایی که در دمای زیر صفر درجه چقرمه بوده استفاده کرد. از دیگر ویژگیهای این پودر میتوان به جدایش آسان سرباره در جوشکاری به طریقه چند سیمه اشاره کرد. همچنین به دلیل مقاومت فلز جوش در مقابل پیری از آن در ساخت سازه های دریایی استفاده میشود.

پودر جوشکاری SF-440 از نوع منگنز سیلیکات آکلومره میباشد. برای جوشکاری با سرعتهای بالا مناسب میباشد بطوریکه میتوان با استفاده از سیم جوشهای قطر نازک، صفحات نازک را در هر دقیقه 200 سانتیمتر خصوصا به روش اسپیرال جوشکاری نمود. از ویژگیهای بازر این پودر عدم جذب رطوبت در فرآیند جوشکاری میباشد. با توجه به اینکه هنگام جوشکاری مقداری منگنز جذب فلز جوش میگردد،میتوان این پودر را با سیم جوشهای منگنز کم و منگنز متوسط بکار برد.
این پودر را میتوان برای جوشکاری کمپرسورهای باد، سیلندرهای گاز، مخازن تحت فشار، لوله های انتقال آب، در فرآیندهای یک سیمه و چند سیمه در جوشکاری سر به سر بکار برد.

پودر جوشکاری SF-760 از نوع آلومینات روتایل آگلومره میباشد. فلز جوش این پودر سلیسیم و منگنز بالایی داشته، بنابراین میتوان از سیم جوشهای حاوی منگنز کم مانند SW11 و SW21 استفاده کرد. شکل زیبای ظاهر جوش، گرده صاف و یکنواخت فلز جوش، جدایش آسان سرباره خصوصا در جوشکاری گوشه، عدم تخلخل فلز جوش نسبت به سطوح آلوده ناشی از زنگزدگی و جوشکاری بر روی ورقهای کمی چرب از ویژگیهای این پودر است.جدایش آسان سرباره در پاس ریشه از مشخصات بارز این پودر میباشد.

پودر جوشکاری SF-770 از نوع آلومینات روتیل آگلومره میباشد. جذب سیلیسم و منگنز توسط فلز جوش باعث میگردد تا بتوان از سیم جوشهای حاوی منگنز کم مانند  SW-11  و  SW- 21  استفاده کرد از مشخصههای بارز این پودر، میتوان به شکل زیبای ظاهر جوش، گرده صاف و یکنواخت فلز جوش، جدایش آسان سرباره مخصوصا در جوش گوشه، عدم تخلخل فلز جوش نسبت به جوشکاری سطوح آلوده ناشی از زنگزدگی و ورقهای کمی چرب اشاره کرد.
پودر جوشکاری SF-770 برای جوشکاری استرکچرهای فلزی، سوله سازی، فولادهای ساختمانی دانه ریز و…به طریقه دو سیمه و چند سیمه با سرعت بالا کاربرد دارد.

پودر جوشکاری SF-770L از نوع آلومینات روتیل آگلومره میباشد. جذب سیلیسیم و منگنز توسط فلز جوش در جوشکاری با این پودر بالا بوده بنابراین میتوان از سیم جوشهای حاوی منگنز کم مانند SW-11 و SW-21 استفاده کرد. پودر جوشکاری SF-770L برای جوشکاری فولاد ساختمانی، ساخت کمپرسور باد، سیلندر گاز، کاربرد دارد. جدایش آسان سرباره براقیت گرده جوش، جوشکاری بر روی ورقهای کمی زنگ زده و چرب و همچنین میزان جذب رطوبت کم و جدایش آسان سرباره در پاس ریشه از مشخصه های این پودر میباشد.

پودر جوشکاری SF-873 از نوع آلومینات قلیایی آگلومره میباشد و برای جوشکاری خطی و خصوصا اسپیرال لوله ها در سرعتهای بالا تا 180 cm/min به صورت چند سیمه مناسب است. با توجه به خاصیت متالورژیکی که از نظر ترکیب با سیم جوشهای مختلف دارد جذب مقدار اندکی سیلیسم و منگنز در فلز جوش باعث میگردد تا بتوان از سیم جوشهای حاوی منگنز استفاده کرد.
جدایش آسان سرباره، نرخ رسوب بالا و چقرمگی فلز جوش از ویژگیهای این پودر میباشد. پودر SF-873 مناسب برای جوشکاری توربینهای بادی با ضخامت بیش از 50 mm ، ساخت لوله های انتقال آب فولادی خصوصا به روش اسپیرال کاربرد دارد به منظور افزایش چقرمگی فلز جوش بهتر است از سیم جوشهای حاوی مولیبدن  SW-25  استفاده شود.

پودر جوشکاری SF-876 از نوع آلومینات قلیایی آگلومره میباشد، این پودر با توجه به حمل بالای جریان الکتریکی و نرخ رسوبگذاری بالا امکان جوشکاری چند لایه صفحات ضخیم را امکانپذیر مینماید.
همچنین چقرمگی بالای فلز جوش تا دمای -40oC از سایر ویژگیهای این پودر بوده و برای جوشکاری لولههای انتقال نفت و گاز تا گرید X60 به روش  Roll Bending  و اسپیرال کاربرد دارد، چنانچه از سیم حاوی تیتانیوم – بور  SW-27  و  SW-37 استفاده گردد چقرمگی فلز جوش در دماهای پایین مناسب است و نتایج ضربه قابل قبولی بدست میآید.
جدایش آسان سرباره، گرده جوش صاف وبدون بریدگی در کنارههای جوش از ویژگیهای این پودر جوشکاری میباشد.

پودر جوشکاری SF-878 از نوع آلومینات قلیایی آگلومره میباشد. هدایت جریان در این پودر به خوبی صورت میگیرد، بنابراین میتوان در جوشکاری مقاطع ضخیم از آن استفاده کرد. این پودر در جوشکاری خطی و اسپیرال ساخت لوله های انتقال نفت و گاز خصوصا گاز ترش تا گرید X80 کاربرد دارد و چنانچه از سیم جوشهای حاوی تیتانیوم و برُ استفاده شود، خواص مکانیکی به مراتب بهتر حاصل میگردد.
جدایش آسان سرباره در جوشکاری چند سیمه تا پنج سیم و عدم وجود بریدگی در کناره های جوش در سرعتهای بالا از مزایای این پودر به حساب میآید.
این پودر را میتوان با جریان + DC و AC تا 1200 آمپر بکار برد.

پودر جوشکاری SF-879 از نوع آلومینات قلیایی آگلومره میباشد. در جوشکاری با این پودر مقدار کمی سیلیسیم و منگنز جذب فلز جوش میگردد، بنابراین میتوان در جوشکاری با این پودر از سیم جوشهای مانند SW-25 ، SW-21 و SW-41 استفاده کرد. این پودر برای جوشکاریهای تک سیمه، چند سیمه و پشت سر هم و جوشکاری دو طرفه در یک پاس مناسب است.
پودر جوشکاری SF-879 برای جوشکاری لولهها به روش  Roll Bending  و اسپیرال تا گرید X80 کاربرد دارد.
با توجه به چقرمگی بالای فلز جوش در دماهای پایین و استحکام کششی مناسب فلز جوش از آن برای ساخت لوله های انتقال گاز ترش استفاده میشود. گرده جوش صاف و یکنواخت بدون بریدگی در کناره ها جوش، جدایش آسان سرباره در دماهای بالا از ویژگیهای این پودر است.
این پودر را میتوان با جریان + DC و AC تا 1200 آمپر بکار برد.

پودر جوشکاری SF-1021 از نوع آگلومره آلیاژی بوده، از این پودر برای روکشکاری، سطح سازی، بازسازی چرخهای قطار و ساخت مبدل حرارتی لوله ای استفاده میشود. تامین مقدار کروم و مولیبدن فلز جوش بستگی زیادی به انتخاب پارامترهای جوشکاری )آمپر و ولتاژ( دارد و میتوان گفت بهترین نتایج در شرایط زیر بدست میآید.
آمپر: 580A
ولتاژ: 30V
سرعت: 50 cm/min
پودر جوشکاری SF-1021 با دو جریان AC و DC کاربرد دارد.