کلمه کلیدی را تایپ کنید

پودرهای جوشکاری

پودرهای جوشکاری

  • portfolio
  • portfolio
  • portfolio
  • portfolio
  • portfolio

مشخصات پودرهای جوشکاری

پودرهای جوشکاری مواد معدنی و یا فلزی دانه بندی شده ای هستند که در جوشکاری زیر پودری وظایفی نظیر رسانایی طول قوس، تشکیل پوشش سرباره، انجام واکنش های سرباره و در نهایت اکسیژن زدایی از مذاب را بر عهده داشته و در حقیقت نقش روکش الکترود را در فرایند دستی ایفا می کنند. شکل ظاهر گرده جوش تحت تاثیر عناصر شیمیایی پودر می باشد و دانه بندی پودر هم نقش مهمی را ایفا می نماید باید توجه شود که یک پودر عمومی که بتواند روی اکثر فولادها ودرزها کاربرد داشته باشد وجود ندارد و بر پایه جنس و نوع کاربرد باید نوع پودر انتخاب شود. حداکثر میزان آمپر مصرفی را معمولاً پودر در حال مصرف مشخص می نماید پودرهای جوشکاری  به انواع اسیدی، معمولی و قلیایی تقسیم می شوند.

پودرهای جوشکاری به پودرهای جوشکاری پیش ذوب شده و پودرهای جوشکاری آگلومره تقسیم می شود:

پودرهای جوشکاری پیش ذوب شده توسط ذوب کردن مخلوطی از مواد اولیه که کاملاً آسیاب شده‌اند به دست می‌آیند. محصول ذوب شده تحت فرآیند سرد کردن، سنگ‌شکنی و الک کردن قرار گرفته و به دانه‌بندی مطلوب می‌رسد. استحکام و چگالی این دانه ها بالا بوده و در حین جابجایی امکان خاکه شدن آنها وجود ندارد  پودرهای پیش ذوب شده در برابر نفوذ اکسیژن و هیدروژن و بروز ترک هیدروژنی از خود مقاومت نشان می دهند و از این رو قابل استفاده در محیط های باز و بدون مسقف و مناطق مرطوب می باشند.

پودرهای جوشکاری آگلومره شده با اختلاط خشک چند ماده خام که کاملاً آسیاب شده‌اند، تولید می‌شود. مواد چسبنده از قبیل سیلیکاتهای سدیم و پتاسیم به مخلوط اضافه شده و خمیر مخلوط برای تشکیل دانه‌های کوچک، آلگومره می‌شود. سپس این پودر در دمای 800-600 پخته می‌شود. چون دامنه دمای پخت زیر دمای واکنش مواد است، امکان استفاده از اکسیژن‌زداها و فرو‌آلیاژها وجود دارد. علیرغم بالاترین هزینه تولید پودرهای جوشکاری آلگومره شده، مقدار مصرف این پودر در حین جوشکاری به دلیل چگالی حجمی کمتر، پایین‌تر است.

پودر   SF-670 از نوع فلوراید قلیایی آگلومره می باشد . جذب منگنز و سلسیم در فلز جوش باعث می شود که چقرمگی فلز جوش در دماهای پایین بیشتر باشد.  این پودر را می توان با  هر دو جریان AC و DC+ تا 1000 آمپر در جوشکاری های یک و چند پاسه که دارای مقاومت بالا در برابر ترک می باشد  بکار برد .

پودر SF-670  مناسب برای  جوشکاری فلزات با ضخامت  نامحدود ، فولادهای ساختمانی ، مخازن تحت فشار ، نیروگاه ها ، غلطک ها و صنعت حمل و نقل مناسب می باشد .

دانه بندی پودر SF-670 مطابق استاندارد های EN  و AWS.A5 می باشد.

این پودرها  در کیسه های 25 کیلویی سه لایه با لایه پلی اتیلن بسته بندی می شود.

در صورت جذب رطوبت باید در دمای 300 الی 350 درجه سانتیگراد خشک گردد.

پودر SF-671  از نوع فلوراید قلیایی آگلومره می باشد. این پودر برای جوشکاری های چند پاسه و صفحات ضخیم مناسب می باشد. با توجه به رفتار خنثی پودر در جذب سیلیسیم و منگنز می توان این پودر را با سیم جوش های دارای درصد بالایی از سیلیسیم و منگنز بکار برد همچنین رفتار متالوژیکی پودر باعث می شود که چقرمگی فلز جوش در دماهای پایین افزایش یابد.

پودر  SF-671با هر دو جریان AC و DC+ در جوشکاری های یک سیمه و چند سیمه کاربرد دارد.

از سایر خصوصیات پودر SF-671 می توان به جدایش سریع و آسان سرباره، استحکام و مقاومت بالای فلز جوش و گرده جوش صاف و صیقلی اشاره کرد. در فلز جوش حاصل از این پودر میزان اکسیژن کم ( در حدود (300PPM و همچنین میزان هیدروژن پایین تر از 5ml/100gr می باشد.

بدلیل استحکام بالای فلز جوش و سایر خواص متالوژیکی، پودر SF-671مناسب برای ساخت تمامی انواع مخازن تحت فشار، ساخت و سازهای ساحلی و دریایی، نیروگاههای برق، لوله سازی ها، فولادهای ساختمانی و فولادهای دانه ریز بکار می رود.

دانه بندی پودر SF-671 مطابق استاندارد های EN  و AWS.A5 می باشد .

این پودرها  در کیسه های 25 کیلویی سه لایه با لایه پلی اتیلن بسته بندی می شود ..

 در صورت جذب رطوبت باید در دمای 300 الی 350 درجه سانتیگراد خشک گردد.

پودر SF-672  از نوع فلوراید قلیایی آگلومره می باشد. این پودر برای جوشکاری های چند پاسه فولادهای مقاوم به خزش (فولادهای مقاوم به خزش فولادهای  کم آلیاژی هستند که دارای مقادیری از عناصر کرم  و مولیبدن  می باشند) مناسب می باشد. با توجه به رفتار خنثی پودر در جذب سیلسیم و منگنز، پودر را می توان با سیم جوش های حاوی درصد بالایی از سیلیسیم و منگنز بکار برد که مناسب برای جوشکاری های چند لایه صفحات ضخیم می باشد. میزان ولتاژ مصرفی پودر SF-672   در پایین ترین مقدار( ولتاژ بهینه) می باشد و به دلیل سطح جوش صاف و صیقلی و جدایش راحت سرباره این پودر مناسب برای جوشکاری شیارهای نازک می باشد.

پودر   SF-672  را می توان با هر دو جریان AC  و DC+ برای جوشکاری های یک سیمه و چند سیمه بکار برد.

فلز جوش ایجاد شده از  پودر SF-672   همانند فلز جوش پودر SF-672    دارای کمترین مقدار اکسیژن در حدود 300PPM و کمترین مقدار هیدروژن در حدود 5ml/100gr می باشد.

پودر SF-672   بطور عمده در فولادهای مقاوم به خزش با ضخامت های نامحدود، صنایع پترو شیمی، جوشکاری مخازن تحت فشار، نیروگاههای برق، صنایع کشتی سازی و اسکله سازی ها بکار می رود.

دانه بندی پودر SF-672   مطابق استاندارد های EN  و AWS.A5 می باشد .

این پودرها  در کیسه های 25 کیلویی سه لایه با لایه پلی اتیلن بسته بندی می شود .

در صورت جذب رطوبت باید در دمای 300 الی 350 درجه سانتیگراد خشک گردد.

پودر SF-770 از نوع آلومینات روتیل آگلومره می باشد . جذب سیلیسیم و منگنز توسط فلز جوش باعث میگردد تا برای جوشکاری های با سرعت بالا مناسب باشد. دیگر ویژگی بارز این پودر شکل زیبای ظاهر جوش، گرده صاف و یکنواخت فلز جوش، جدایش آسان سرباره و عدم تخلخل فلز جوش نسبت به جوشکاری سطوح آلوده ناشی از پوسیدگی، پوسته و غیره می باشد همچنین استفاده از سیم جوش های استاندارد باعث افزایش چقرمگی فلز جوش تا دمای -20 درجه سانتیگراد می شود

خواص متالوژیکی این پودر از قبیل جدا شدن راحت سرباره باعث می گردد این پودر مناسب برای جوشکاری های گوشه ایی باشد.

پودر   SF-770را می توان با هر دو جریان AC  و DC+ تا 1000 آمپر برای جوشکاری های یک سیمه و چند سیمه و همچنین برای جوشکاری های دوطرفه در یک پاس بکار برد.

پودر SF-770 برای جوشکاری مخازن تحت فشار، خطوط لوله سازی، کشتی سازی و فولادهای ساختمانی دانه ریز کاربرد دارد.

دانه بندی پودر 10.81 مطابق استاندارد های EN  و AWS.A5 می باشد .

این پودرها  در کیسه های 25 کیلویی سه لایه با لایه پلی اتیلن بسته بندی می شود .

در صورت جذب رطوبت باید در دمای 300 الی 350 درجه سانتیگراد خشک گردد.

پودر جوشکاری SF-870 از نوع آلومینات قلیایی آگلومره می باشد. این پودر با توجه به خاصیت متالوژیکی که از نظر ترکیب با سیم جوش های مختلف دارد برای جوشکاری کلیه فلزات کاربرد دارد. جدایش راحت سرباره و جذب مقدار اندکی سیلیسیم و منگنز در فلز جوش باعث میگردد تا این پودر برای جوشکاری چند پاسه فلزات ضخیم مناسب باشد. جوشکاری با سرعت بالا، چقرمگی بالای فلز جوش در دمای پایین،شکل زیبای ظاهری فلز جوش و قابلیت جوش پذیری بالای پودر از دیگر ویژگی های متالوژیکی پودر SF-870می باشد.

پودر SF-870را می توان با هر دو جریان AC و DC+ برای جوشکاری های تک سیمه و چند سیمه متداول و دو قطبی و همچنین برای جوشکاری های دوطرفه در یک پاس ( مثلاً در تولید لوله های قطور ) بکار برد.

جدا پذیری آسان سرباره، نرخ رسوب بالا و چقرمگی بالای فلز جوش باعث می شود که پودر SF-870مناسب برای تولید توربین های بادی با ضخامت بیش از 50 میلیمتر باشد. کاربرد های دیگر این پودر در صنایع کشتی سازی، ساخت لوله های فولادی با سطح مقاومت بالاتر از X70، ساخت فولادهای مقاوم به شرایط جوی مانند پل ها و مخازن تحت فشار می باشد.

دانه بندی پودر 10.71 مطابق استاندارد های EN  و AWS.A5 می باشد .

این پودرها  در کیسه های 25 کیلویی سه لایه با لایه پلی اتیلن بسته بندی می شود .

در صورت جذب رطوبت باید در دمای 300 الی 350 درجه سانتیگراد خشک گردد.

پودر SF-871  از نوع آلومینات قلیایی آگلومره می باشد. این پودر با توجه به حمل بالای جریان الکتریکی و نرخ رسوب گذاری بالا امکان جوشکاری چند لایه صفحات ضخیم را امکانپذیر می نماید. همچنین چقرمگی بالای فلز جوش تا دمای -50  درجه سانتیگراد از سایر ویژگی های بارز پودر SF-871  می باشد.

پودر   SF-871را می توان با هر دو جریان AC  و DC+ برای جوشکاری های یک سیمه و چند سیمه در حالت های جوشکاری سر به سر و تی شکل بکار برد.

سرعت بالای جدا شدن سرباره و گرده صاف و یکنواخت جوش باعث می شود تا در جوشکاری با سرعت بالا در گوشه های جوش ایجاد بریدگی ایجاد نشود و  زاویه مشترک در در جوشکاری های V شکل کاهش می یابد.

این پودر را با توجه به خواص متالوژیکی در ساخت توربین های بادی ، مخازن تحت فشار، فولادهای دانه ریز، لوله های فلزی تا گرید X70 ، ساخت وسازهای عمومی و اسکلت فلزی بکار برد.

دانه بندی پودر SF-871 مطابق استاندارد های EN  و AWS.A5 می باشد .

این پودرها  در کیسه های 25 کیلویی سه لایه با لایه پلی اتیلن بسته بندی می شود .

 در صورت جذب رطوبت باید در دمای 300 الی 350 درجه سانتیگراد خشک گردد.

پودر SF-872 از نوع آلومینات قلیایی آگلومره می باشد. با توجه به اینکه در جوشکاری با این پودر مقدار اندکی سیلیسیم و منگنز جذب فلز جوش می شود می توان این پودر را با سیم جوش های حاوی مقدار اندکی سیلیسیم و منگنز بکار برد. ویژگی های دیگر این پودر به گرده فلز جوش یکنواخت و بدون بریدگی کناره های جوش در سرعت های بالا ، جدایش راحت سرباره، چقرمگی بالای فلز جوش در دماهای پایین و جوش های کم عمق می باشد.

پودر SF-872را می توان با هر دو جریان AC و DC+ تا 1200 آمپر در سیستم های جوشکاری تک سیمه و چند سیمه بکار برد.

این پودر را می توان در لوله سازی ها، خطوط نفت و گاز و سازه های فلزی بکار برد.

دانه بندی پودر SF-872مطابق استاندارد های EN  و AWS.A5 می باشد .

این پودرها  در کیسه های 25 کیلویی سه لایه با لایه پلی اتیلن بسته بندی می شود .

در صورت جذب رطوبت باید در دمای 300 الی 350 درجه سانتیگراد خشک گردد.

پودر SF-970 از نوع کلسیم سیلیکات آگلومره می باشد. این پودر را می توان  با هر دو جریان AC و DC+ تا 1000 آمپر بکار برد و در جوشکاری های دو سیمه ، پشت سر هم و چند سیمه  در سرعت های بالا مناسب می باشد و برای جوشکاری از دوطرف در یک پاس بکار برده می شود.

در جوشکاری با پودر SF-970 مقداری سیلیسیم و منگنز به فلز جوش اضافه می شود بنابراین می توان این پودر را با سیم جوش های منگنز متوسط بکار برد و برای افزایش چقرمگی فلز جوش باید از سیم جوش های حاوی Mo استفاده شود.

جدایش راحت سرباره ، گرده جوش صاف و یکنواخت و قابلیت جوشکاری روی ورق های زنگ زده یا روغنی از دیگر ویژگی های بارز پودر SF-970  می باشد که در ساخت و سازهای عمومی، مخازن تحت فشار و جوشکاری ورق های تا ضخامت 30میلیمتر در سرعت های بالا به ویژه در خط تولید لوله های اسپیرال بسیار مناسب می باشد.

دانه بندی پودر SF-970 مطابق استاندارد های EN  و AWS.A5 می باشد .

این پودرها  در کیسه های 25 کیلویی سه لایه با لایه پلی اتیلن بسته بندی می شود .

 در صورت جذب رطوبت باید در دمای 300 الی 350 درجه سانتیگراد خشک گردد.

پودر SF-971  که از نوع منگنز سیلیکات آگلومره می باشد برای جوشکاری با سرعت های بالا مناسب می باشد بطوریکه می توان با استفاده از سیم جوش های قطر نازک ، صفحات نازک را در هر دقیقه 300 سانتی متر جوشکاری نمود. از ویژگی های بارز این پودر عدم جذب رطوبت در فرایند جوشکاری می باشد. با توجه به اینکه هنگام جوشکاری مقداری منگنز جذب فلز جوش می گردد می توان این پودر را با سیم جوش های منگز کم و منگنز متوسط بکار برد.

این پودر را می توان  در فرایندهای یک سیمه و چند سیمه  با هر دو جریان AC  و DC   در جوشکاری های سربه سر و تی شکل بکار برد همچنین این پودر در جوشکاری لوله های حلزونی با جداره نازک مناسب می باشد.

دانه بندی پودر SF-971 مطابق استاندارد های EN  و AWS.A5 می باشد .

این پودرها  در کیسه های 25 کیلویی سه لایه با لایه پلی اتیلن بسته بندی می شود .

 در صورت جذب رطوبت باید در دمای 300 الی 350 درجه سانتیگراد خشک گردد.